Aktuality » 22. 05. 2023

Na setkání pečujících v Dřevohostické kavárně se podařilo otevřít řadu důležitých témat

Dřevohostická kavárna Kafe pod radnicí se stala v úterý 16. května dějištěm setkání neformálně pečujících osob. Kromě vzájemných rozhovorů a zkušeností si účastníci měli možnost vyslechnout přednášku stážové sestry Renaty Sedlářové.

Tématem byla péče o pokožku inkontinentních pacientů

Setkání se zúčastnilo 20 osob. „Konečně se nám podařilo to, co jsem si pro letošní rok předsevzala. Chtěla jsem, aby měli pečující dostatek prostoru si spolu popovídat, sdílet své zkušenosti a dobrou praxi,“ uvedla organizátorka a komunitní sociální pracovnice Jana Landsmannová, podle které akci tohoto typu kavárenské prostředí prospělo. „Prvních 40 minut proběhlo v duchu vzájemných rozhovorů. Bylo vidět, že je o čem si povídat. Měla jsem dokonce problém rozhovory utnout, aby mohla nastat část s lektorkou,“ sdělila dále Jana Landsmannová.

Tématem besedy se stážovou sestrou Renatou Sedlářovou byla prevence, péče a ošetřování pokožky u seniorů a klientů s problematikou inkontinence. Ta vysvětlila vše kolem používání inkontinentních pomůcek, vyjmenovala jejich druhy, velikosti, uvedla, jak zvolit správný výrobek, na co mají nárok si požádat u lékaře, jak se pomůcky liší pro muže a ženy, jak často se vyměňují a také jak by měla vypadat hygiena, pokud blízký tuto pomůcku používá. Lektorka rovněž pohovořila o tom, jak správně pečovat o pokožku. Řekla, jak se s přibývajícím věkem mění stav kůže a jak s ní zacházet. Představila dostupné výrobky, které jsou na trhu a mohou pomoci v péči o imobilního člověka (různé gely, pěny, masti, suché šampóny apod.), přivezené masti, krémy, čistící pomůcky si mohli přítomní i osahat, ovonět a vyzkoušet. Po naučné části byl prostor na diskuzi, individuální dotazy a další rozhovory.

„Cítila jsem ze strany pečujících velkou spokojenost. Ze setkání jsem odjížděla s příjemným pocitem, že se nám akce vydařila,“ uzavřela Jana Landsmannová, kterou potěšilo i to, že do Dřevohostic zavítali také noví pečující.

Březnové setkání se zaměřilo na otázky spojené se smrtí

Dostaveníčko v dřevohostické kavárně nebylo letos prvním, které mikroregion pro pečující osoby uspořádal. To první proběhlo na počátku března v Bochoři. Zúčastnilo se ho 25 osob, které společně s pracovnicí mobilního hospice Strom života Marií Dorazilovou rozebíraly otázky, jak hovořit se svým blízkým o smrti, jak vnímáme smrt a jak na toto téma nahlíží společnost.

Akce pro neformálně pečující osoby pořádá MAS Partnerství Moštěnka v rámci projektu Síť pomoci Moštěnka. Ten se ve 22 obcích na Přerovsku zaměřuje na konkrétní pomoc se znalostí konkrétního prostředí lidem, kteří pomoc potřebují, i lidem, kteří pomáhat chtějí.

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Jana Landsmannová, 730 590 004, kancelar@mostenka.cz

Obrázek k aktualitě Sociální pracovnice představila užitečného pomocníka pro osamělé seniory

Sociální pracovnice představila užitečného pomocníka pro osamělé seniory

Osamělí senioři si v případě nouze mohou přivolat rychlou první pomoc. Zvládnou to snadno s pomocí asistenční služby Anděl na drátě, která funguje po celé České republice. Na setkání pečujících, které se konalo v úterý 23. dubna v obci Čechy,...

26. 04. 2024 přečíst celou aktualitu »

Obrázek k aktualitě Handicapovaní mohou pro přepravu využít CharityTaxi. Zaveze je, kam budou chtí

Handicapovaní mohou pro přepravu využít CharityTaxi. Zaveze je, kam budou chtí

Hendikepovaným, vozíčkářům a seniorům usnadní život nová služba CharityTaxi, kterou 1. března uvedla do provozu Charita Přerov. Převoz v autě speciálně upraveném pro přepravu na mechanickém nebo elektrickém vozíku nabízí charita nejen obyvatelům...

26. 04. 2024 přečíst celou aktualitu »

Logo Síť pomoci Moštěnka

2024 © DSO mikroregionu Moštěnka