Aktuality » 26. 05. 2022

Hospicová minikonference

Na péči o umírajícího byste neměli zůstávat sami, zaznělo na hospicové minikonferenci v Dřevohosticích

Není žádným tajemstvím, že až 80 procent obyvatel České republiky si podle průzkumů přeje strávit poslední chvíle života doma. Realita je ale jiná. Většina lidí totiž stále umírá v nemocnicích. Strach také obvykle nemáme ze smrti, ale právě z umírání. Na všechno má vliv i tzv. paliativní péče, o které je třeba vědět víc. I to zaznělo na hospicové minikonferenci, kterou uspořádala Síť pomoci Moštěnka ve čtvrtek 26. května na zámku v Dřevohosticích.

V sále zámku bylo plno. Téma přilákalo desítky občanů z vesnic mikroregionu Moštěnka, pro něž byla konference určena. Převažovaly osoby, které o své blízké v posledním stadiu života buď už pečovaly, pečují, nebo pečovat budou.

Z jednotlivých přednášek se přítomní dozvěděli základní informace o hospicové péči. Co to je, z čeho se skládá, jak vypadá podpora v domácnosti, kdo je hospicový pacient a jak spolu spolupracují zdravotní a sociální služby, vysvětlila vedoucí Poradny pro pečující a pozůstalé z mobilního hospice Strom života Marie Dorazilová. Její kolegyně Lenka Košťálová se poté věnovala tématu odlehčovací služby, kterou tento hospic s dosahem na území Moštěnky rovněž nabízí. Na konkrétních příkladech přiblížila, jak tato služba vypadá v domácnosti, jaké jsou „úkoly“ pracovníka odlehčovací služby, jak se liší od pečovatelské služby a co je jejím cílem.

V další části programu zazněly z úst Marie Dorazilové informace o pozici psychologa v hospicové službě, o jeho kompetencích, pomoci pečujícím osobám, rodině, pozůstalým. Vysvětlila, jak vypadá péče o děti v době umírání jednoho z rodičů, připomněla také pravidelná setkávání pečujících, akce pro veřejnost apod.

Nejen s péčí o pečující má bohaté zkušenosti medicínská ředitelka olomouckého AGE centra Dagmar Malotová, která se v závěrečné přednášce zaměřila na pohled geriatra na pečujícího v domácím prostředí. „Na péči o umírajícího nesmíte zůstat sami. Musíte také umět říct, už nemůžete, nesmíte se bát požádat o pomoc,“ zdůraznila k obecenstvu Dagmar Malotová, která stejně jako ostatní přednášející nezapomněla zmínit, jaké služby a pomoci je možné při paliativní péči využít.

Hospicová minikonference se setkala s pozitivním ohlasem přednášejících, účastníků i organizátorů, kterým se potvrdilo, že vybrané téma je aktuální a že je třeba o něm i nadále mluvit.

Kontakt pro další informace:

Sociální pracovnice:

Mgr. Jana Landsmannová, tel. 730 590 004

 

Obrázek k aktualitě Svátek seniorů jsme oslavili v Olomouci. Na programu byla Babička roku.

Svátek seniorů jsme oslavili v Olomouci. Na programu byla Babička roku.

Krajská rada seniorů Olomouckého kraje uspořádala v úterý 6. září VII. ročník soutěže Babička roku 2022 Olomouckého kraje. Akce se konala u příležitosti Svátku seniorů v pavilonu A na Výstavišti Flora Olomouc. Mezi diváky nechyběli ani senioři...

26. 09. 2022 přečíst celou aktualitu »

Obrázek k aktualitě Ohlédnutí za létem

Ohlédnutí za létem

Přívesnické tábory v Moštěnce hlásily opět plno! Příště jich bude víc Celkem 18 přívesnických táborů na pěti místech po dobu tří letních sezón uspořádal mikroregion Moštěnka. Pomáhá tak už od roku 2020 v období prázdnin zaměstnaným rodičům...

22. 09. 2022 přečíst celou aktualitu »

Logo Síť pomoci Moštěnka

2022 © DSO mikroregionu Moštěnka