Aktuality » 26. 05. 2022

Hospicová minikonference

Na péči o umírajícího byste neměli zůstávat sami, zaznělo na hospicové minikonferenci v Dřevohosticích

Není žádným tajemstvím, že až 80 procent obyvatel České republiky si podle průzkumů přeje strávit poslední chvíle života doma. Realita je ale jiná. Většina lidí totiž stále umírá v nemocnicích. Strach také obvykle nemáme ze smrti, ale právě z umírání. Na všechno má vliv i tzv. paliativní péče, o které je třeba vědět víc. I to zaznělo na hospicové minikonferenci, kterou uspořádala Síť pomoci Moštěnka ve čtvrtek 26. května na zámku v Dřevohosticích.

V sále zámku bylo plno. Téma přilákalo desítky občanů z vesnic mikroregionu Moštěnka, pro něž byla konference určena. Převažovaly osoby, které o své blízké v posledním stadiu života buď už pečovaly, pečují, nebo pečovat budou.

Z jednotlivých přednášek se přítomní dozvěděli základní informace o hospicové péči. Co to je, z čeho se skládá, jak vypadá podpora v domácnosti, kdo je hospicový pacient a jak spolu spolupracují zdravotní a sociální služby, vysvětlila vedoucí Poradny pro pečující a pozůstalé z mobilního hospice Strom života Marie Dorazilová. Její kolegyně Lenka Košťálová se poté věnovala tématu odlehčovací služby, kterou tento hospic s dosahem na území Moštěnky rovněž nabízí. Na konkrétních příkladech přiblížila, jak tato služba vypadá v domácnosti, jaké jsou „úkoly“ pracovníka odlehčovací služby, jak se liší od pečovatelské služby a co je jejím cílem.

V další části programu zazněly z úst Marie Dorazilové informace o pozici psychologa v hospicové službě, o jeho kompetencích, pomoci pečujícím osobám, rodině, pozůstalým. Vysvětlila, jak vypadá péče o děti v době umírání jednoho z rodičů, připomněla také pravidelná setkávání pečujících, akce pro veřejnost apod.

Nejen s péčí o pečující má bohaté zkušenosti medicínská ředitelka olomouckého AGE centra Dagmar Malotová, která se v závěrečné přednášce zaměřila na pohled geriatra na pečujícího v domácím prostředí. „Na péči o umírajícího nesmíte zůstat sami. Musíte také umět říct, už nemůžete, nesmíte se bát požádat o pomoc,“ zdůraznila k obecenstvu Dagmar Malotová, která stejně jako ostatní přednášející nezapomněla zmínit, jaké služby a pomoci je možné při paliativní péči využít.

Hospicová minikonference se setkala s pozitivním ohlasem přednášejících, účastníků i organizátorů, kterým se potvrdilo, že vybrané téma je aktuální a že je třeba o něm i nadále mluvit.

Kontakt pro další informace:

Sociální pracovnice:

Mgr. Jana Landsmannová, tel. 730 590 004

 

Obrázek k aktualitě Přerovské sdružení pomáhá už 26 let zdravotně postiženým žít ve svém přirozeném prostředí

Přerovské sdružení pomáhá už 26 let zdravotně postiženým žít ve svém přirozeném prostředí

Už 26 let pomáhá přerovské Sdružení MOST K ŽIVOTU, z.s. osobám se zdravotním postižením bez rozdílu věku, typu i stupně postižení začlenit se do společnosti a žít ve svém přirozeném prostředí. Nabízí přitom tři aktivity. Jak fungují, to...

30. 03. 2024 přečíst celou aktualitu »

Obrázek k aktualitě Sociální pracovnice představila neformálně pečujícím terénní služby, které mohou využít

Sociální pracovnice představila neformálně pečujícím terénní služby, které mohou využít

Na terénní sociální služby v okolí se tentokrát orientovalo další setkání pečujících, které se uskutečnilo v úterý 6. února v obci Čechy. S informacemi o typech a druzích těchto služeb, které mohou občané využít, seznámila účastníky sociální...

19. 02. 2024 přečíst celou aktualitu »

Logo Síť pomoci Moštěnka

2024 © DSO mikroregionu Moštěnka