Aktuality » 29. 03. 2021

Webinář Společné vzdělávání ve finanční gramotnosti

Jak se naučit lépe hospodařit poradil webinář o finanční gramotnosti

Jak lépe porozumět financím a jak s nimi správně nakládat v různých životních etapách radil na webináři zkušený lektor Štefan Szabo. Jeho přednášku na téma Společné vzdělávání ve finanční gramotnosti uspořádala v pondělí 29. března Síť pomoci Moštěnka. Zúčastnily se tři desítky posluchačů.

Nejdřív si spočítejte příjmy a výdaje

V úvodu lektor vyjmenoval desatero základních podmínek domácího rozpočtu a vysvětlil, jak důležité je vytvořit si přehled o příjmech a výdajích domácnosti. „Teprve, když přehled máme, můžeme uvažovat o tom, kde by se dalo ušetřit,“ řekl. Doporučil rozdělit si příjmy podle pravidla 50:20:30, kdy 50 % je určeno na základní výdaje (bydlení, voda, potraviny a další), 20 % na vytváření finanční rezervy, splácení dluhů, pojištění či spoření, a 30 % na náklady související se životním stylem (zábava, oblečení, internet atd.)

Víte, co je finanční minuta?

Jako skvělý tip uvedl Štefan Szabo finanční minutu, během které bychom se měli každý den zamyslet, zda se nám daří dodržovat rozpočet, a případné nedostatky ihned odstraňovat. Lektor dále upozornil posluchače, aby si dávali pozor, s kým jednají, a nebáli se ozvat, pokud něčemu nerozumí. Zdůraznil, že při uzavírání smluv je nutné číst vždy všechno, že za všech okolností je třeba chránit svá data a uvědomovat si, že nic není zadarmo. „A pokud se tak nějaká finanční služba tváří, zaplatíme za ni jiným způsobem,“ připomněl.

Další webinář se koná 21. dubna. Nenechte si to ujít!

Na webináři se rovněž hovořilo o druzích bankovních produktů (účty, úvěry, hypotéka), o tom, proč je důležité spořit, či o právech a povinnostech spotřebitele. Lektor přiblížil téma finance a rodina, konkrétně porodné, peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a daňové zvýhodnění. V průběhu webináře odpovídal na četné dotazy posluchačů. Nakonec pozval účastníky k navazujícímu webináři, který Síť pomoci Moštěnka uspořádá 21. dubna. Zaměřený bude například na dědictví či tvorbu finanční rezervy na důchod.

Na setkání pečujících v Dřevohostické kavárně se podařilo otevřít řadu důležitých témat

Dřevohostická kavárna Kafe pod radnicí se stala v úterý 16. května dějištěm setkání neformálně pečujících osob. Kromě vzájemných rozhovorů a zkušeností si účastníci měli možnost vyslechnout přednášku stážové sestry Renaty Sedlářové....

22. 05. 2023 přečíst celou aktualitu »

Obrázek k aktualitě Nežij životem druhých, zaměř pozornost na ten svůj, apeloval Rosťa Václavek na semináři v Bochoři

Nežij životem druhých, zaměř pozornost na ten svůj, apeloval Rosťa Václavek na semináři v Bochoři

Na zdravé dýchání se tentokrát zaměřil seminář z cyklu Prevence zdraví, jehož organizátorem je MAS Partnerství Moštěnka. Do ozdravných a funkčních dechových technik zasvětil zájemce z regionu certifikovaný instruktor dýchání a autor projektu 5 PILÍŘŮ...

03. 05. 2023 přečíst celou aktualitu »

Logo Síť pomoci Moštěnka

2023 © DSO mikroregionu Moštěnka