Poskytovat mobilní hospicovou péči lidem v okolí Olomouce je hlavním posláním neziskové organizace Nejste sami, kterou ve středu 9. března navštívila sociální pracovnice mikroregionu Moštěnka Jana Landsmannová. „Chtěla jsem se blíže seznámit se službami, které olomoucký hospic nabízí, navázat spolupráci a představit aktivity našeho projektu Síť pomoci Moštěnka,“ řekla.
„Organizace Nejste sami – mobilní hospic, z. ú. poskytuje úzce specializovanou lékařskou a zdravotnickou paliativní péči, která se orientuje především na sociální a lidskou pomoc, podporu pacientům v terminálním stádiu onemocnění, aby mohli důstojně odcházet v domácím prostředí svých nejbližších přátel a rodiny,“ řekla hned v úvodu Janě Landsmannové sociální pracovnice Eva Matoušková, která v hospici pracuje déle než rok.
V prvotní fázi poskytoval hospic svým klientům pouze zdravotní péči. Sociální služby se přidružily až posléze. V roce 2018 přibyla terénní odlehčovací služba a později i služba odborného sociálního poradenství. „V současné době poskytujeme zdravotní a sociální služby společně. Pracovníci působí v multidisciplinárním týmu, jehož součástí je vrchní sestra, zdravotní sestry, lékař, pečovatelky, sociální pracovnice, psycholožka, pastorační pracovník,“ uvedla Eva Matoušková.
Službu hospicové péče poskytuje organizace pacientům v Olomouckém kraji, kteří bydlí maximálně 40 kilometrů od Olomouce. Terénní odlehčovací službu nabízí klientům s dojezdovou vzdáleností do 30 kilometrů od Olomouce. Odborné sociální poradenství může sociální pracovnice poskytovat osobně v kanceláři, v domácnosti klienta, po telefonu, popř. e-mailem.
Služby jsou určeny dětem od tří let a dospělým bez omezení věku. „Pokud poskytujeme služby dítěti, má náš tým ve svých řadách kromě stálých pracovníků také externí odborníky s potřebnou specializací,“ upřesnila průvodkyně s tím, že v roce 2021 pomohl mobilní hospic více než stovce klientů z Olomouckého kraje.
Pracovníci mobilního hospice pořádají každého čtvrt roku setkání pro pozůstalé, která vede psycholožka. „Jedná se o svépomocnou skupinu, kde pozůstalí mohou sdílet svou bolest i zkušenosti,“ vysvětlila Eva Matoušková. Uvedla také, že v případě potřeby je pozůstalému nabízena psychologická pomoc. Jednou ročně organizují pracovníci setkávání rodin, což je vzpomínkové odpoledne s programem a hudební produkcí. „Zde již nejde o svépomocnou skupinu, setkání za účelem sdílení, ale o přátelské posezení pracovníků s rodinami, s nimiž během roku pracovali nebo ještě pracují,“ dodala sociální pracovnice.
Více informací o organizaci „Nejste sami – mobilní hospic, z.ú.“ včetně kontaktů na pracovníky naleznou zájemci na https://nejstesami.eu/. Kontakt na službu může zprostředkovat i sociální pracovnice mikroregionu Moštěnka Jana Landsmannová.
Kontakt pro bližší informace: Mgr. Jana Landsmannová, 730 590 004, kancelar@mostenka.cz
PERMANENTO – Cvičení pro každý den Pohybový program pro moderní způsob života V úterý 15. 10. 2024 v odpoledních hodinách se uskutečnila přednáška s fyzioterapeutkou Mgr. Lenkou Fasnerovou na téma PERMANENTO – Cvičení pro každý den. Ve...
22. 10. 2024 přečíst celou aktualitu »
Aby klouby nebolely Co dělat, aby nás tělo nebolelo, radil chiropraktik Vinci Lászlo Jak si jednoduše pomoci od bolesti hlavy, krční páteře či zad radil v úterý 8. října v Žeranovicích chiropraktik Vincenc Lászlo. Vincenc Lászlo se specializuje na „opravy“...
22. 10. 2024 přečíst celou aktualitu »